معرفی قهوه روبوستا ساحل عاج و آشنایی با نکات دم کردن آن

وقتی از قهوه صحبت میکنیم عوامل مختلفی از جمله خواص قهوه  ،برند معتبر قهوه ، یا قیمت قهوه  همچنین فروشگاههای خرید قهوه به ذهن ما خطور میکند. انتخاب یک به یک آنها به سلیقه شما بستکی دارد . انواع قهوه گوناگون با خواص بی نظیر وجود دارند که قهوه برشت مدیوم سواحل عاج یک نمونه عالی ان میباشد  که از ترکیب قهوه عربیکا و در صد بیشتری از قهوه روبوستا را شامل میشود. 

 

تاریخچه قهوه ساحل عاج

قهوه آفریقایی به دلیل غنی بودن دانه قهوه و وطعم منحصر به فردش و تولیدکنندگان و کشاورزان ماهری که دارد دارای محبوبیت خاص و متقاضیان زیادی دارد و در سراسر جهان دم میشود. 

اولین بار در کنگو- بلژیک ( فریقای، سواح عاج) کشف شد. درخت بومی آن در جنگلهای بومی استوایی اوگاندا است. سپس در غرب و مرکز آفریقا ، بعد به آسیای شرقی و نهایتا به آمریکای مرکزی و جنوبی و عمدتا  در برزیل کشت شد . یکی از بزرگترین تولیدکنندگان قهوه روبوستا در جهان ، ساحل عاج آفریقاست تولید قهوه در این کشور به قدری مرغوب و با کیفیت بود که می توان گفت جایگزینی برای قهوه ویتنام و برزیل شده است . دارای رتبه چهاردهم در رنگ دانه قهوه میباشد . تولید قهوه در ساحل عاج در دهه 1970 به اوج خود رسید. وآنرا به سومین کشور تولید کننده در جهان تولید کرد. 

تولید دانه های قهوه روبوستا در این کشور در سال 2000 به چیزی حدود چهارصد هزار تن رسید.  این دانه ها بیشتر در کشورهای خارجی فروخته  می شد و ساکنان ان فرصت مناسبی برای لذت بردن از محصول خود بصورت گسترده را نداشتند.امروزه بیشتر از قهوه خانگی شان بهره میبرند. همچنین کافه های بیشتری در این کشور بر پا شده تا این امکان را فراهم کند که مردم قهوه بیشتری را در اختیار داشته باشند.

بد نیست یک نگاه کلی وگذرا به انواع قهوه افریقایی که محبوبیت وشهرت جهانی دارند بیندازیم و درباره ویژگیها و طعمهای لذت بخش آنها آشنا بشویم. 

 

دانه های قهوه ساحل عاج

دانه های قهوه ساحل عاج تلخ و درشت و  بسیار خوش طعم هستند. در قرن نوزدهم استعمارگران فرانسوی   قهوه را وارد سواحل عاج کردند. در جنگ جهانی دوم، تولید قهوه  در ین ساحل از 36000 تن به 112500 تن در سال 1958 افزایش یافت. دومین محصول صادراتی ساحل عاج قهوه است. رتبه دوازدهم جهان را در تولید قهوه مرغوب دارد. 

 

 

طعم های قهوه ساحل عاج

قهوه مانند شراب است که کشاورزان آن را در مناطق بسیاری از جهان در زمینهای حاصلخیز کشت میکنند و  هر منطقه ویژگی و طعم خاصی رابه قهوه میدهد و طرفداران قهوه میتوانند طعمهای متفاوت آن را ازز یکدیگر تشخیص دهند. در زیر به برخی از طعمهای شگفت انگیز قهوه اشاره میکنیم.


شکلات
بسیاری از دانه‌های قهوه ساحل عاج طعم شکلاتی را به قهوه می‌بخشند که ضعیف اما قابل تشخیص است.

  

آجیل
 در بسیاری از انواع دانه های قهوه ساحل عاج  طعم دانه های آجیلی رایج است. روست‌های تیره‌تر طعم آجیل را در خود پنهان می‌کنند در حالی که برشته‌های روشن‌تر آن را تقویت می‌کنند، در نتیجه برای مبتدیان نوشیدن قهوه فرصت مناسبی  برای شروع است، دانه های قهوه ساحل عاج را ار دانه های قهوه روبوستا تهیه میکنند. 

ادویه

گاهی پیش امده که در حین نوشیدن قهوه و مزه مزه کردن آن طعم ادویه مانندی را بعد از قورت دادن قهوه تان حس کنید . این حس و لذت از آنجا می آید که زمان برشته شدن قهوه به خوبی در نظر گرفته شده که بر تند بودن و ریز شدن آسیاب قهوه تاثیر به سزایی دارد. 

تلخ

دانه ای ساحل عاج طعمی بسیار تلخ ورنگ تیره دارند و معمولا از برشته کردن آنها نمی توان صرف نظر کرد . هر چه برشته تر ، رنگ آن هم تیره تر و قویتر خواهد بود . به سختی میتوان با  این نوشیدنی تلخ کنار آمد اما اگر چنین اتفاقی افتاد ، به سختی نوشیدنیهای ملایم آن  را می پذیرید. 

 

دانه های برشته قهوه ساحل عاج

برشته های سبک
برشتهای سبک شامل Light City، Half City و Cinnamon هستند که طعم ملایمی تولید می‌کنند و بیشتر طعم دانه‌ها را در خود حفظ می‌کند و چون مدت زمان زیادی پخت نمی‌شوند، هیچ روغنی روی سطح آن قرار نمیگیرد.

برشته های متوسط

روستهای متوسط تحت نام آمریکایی، سیتی و صبحانه شناخته میشوند. وبه دلیل طعم متوسط آن که نه تلخ است و نه شیرین و نه قوی یکی از محبوبترین نوشیدنیهای روست شده میباشد.  این دانه ها در آن حد برشته نشده اند که روغنی باشند و سطح آن روغنی نیست. 

برشته متوسط ​​تیره
بر روی سطح دانه روست متوسط ​​تیره می‌توان روغن را مشاهده کرد و طعم تلخ دانه های قهوه ساحل عاج را قویتر میکند   

برشته تیره Dark Roast

قوی‌ترین قهوه را با برشته کردن زیاد میتوان بدست آورد . زیرا می‌توانند تا زمانی که با باقی مانده روغن موجود روی سطح سیاه شوند، بپزند. قهوه برشته تیره به شدت قوی با طعم برشته قوی است که بیشتر مردم آن را سوخته توصیف می کنند. با این حال، قهوه ای بسیار محبوب است . 

 

نکات دم کردن قهوه ساحل عاج


آسیاب کردن
 هر چه قهوه را ریزتر آسیاب کنید قهوه قوی تری نسبت به دانه های آسیاب شده درشت تر به دست می آورید فروشگاههای بزرگ فروش قهوه  دستگاههای آسیاب قهوه مناسب شما را دارند که با انتخاب یکی از آنها میتوانید قهوه آسیاب شده تازه  در هنگام دم آوری داشته باشید. واز عطر فرح بخشی که در فضای اطراف می پیچد از قهوه خود لذت ببرید. 

توصیه میشود دانه های قهوه از پیش آسیاب شده خریداری نکنید زیرا هر چند تازه باشند بعد از گذشت نیم ساعت  قهوه عطر وبوی خود را از دست میدهد. پس در زمان دم آوری قهوه ، دانه قهوه خود را آسیاب کنید و حتی المقدور ریز آسیاب کنید تا طعم واقعی قهوه را حس کنید

نوع قهوه 

باید در نظر گرفت که نوع قهوه ای که انتخاب میکنید در طعم  آن نیز دخالت چشمگیری دارد. دانه های قهوه ساحل عاج بیشتر از دانه های قهوه روبوستا تهیه شده است که میتوانید با انتخاب این دانه های و دم آوریهای شایسته از نوشیدنی  خود بهترین بهره را ببرید. 

 

انواع طعم قهوه روبوستا ساحل عاج

طعم قوی و پر رنگ: دانه های قهوه روبوستا طعمی قویتر و پر رنگتر از دانه های قهوه عربیکا دارند. کسانیکه ذائقه تلخی و قوی قهوه را دوست دارند.می توانند این قهوه را در لیست نوشیدنیهای مورد علاقه خود جای دهند. 

طعم ولایحه چوبی و خاکی : اشخاصی که تمایل دارند عطر ولایحه ای ملایم و دلنشین مثل عطر و بوی بارانی و طبیعت  حس کنند به انتخاب قهوه ای با طعم وبوی چوبی  و خاکی می پردازند. 

طعم غلیظ و تلخ :به دلیل کافئین بالای دانه های قهوه روبوستا طعم این نموشیدنی تلخ وقوی است و علاقمندان به نوشیدنقهوه تلخ از این قهوه استفاده میکنند. 

قهوه ای با اسیدیته کمتر :دانه های قهوه ای که دارای اسیدیته کمتری هستند  طعم ملایمتری هم دارند و برای کسانیکه به طعم اسیدی قهوه حساس هستند  مناسب است.

طعم غلیظ کرم و خامه ای : که لایه ای از کرم بر روی شات اسپرسو است  ودر دهان ایجاد حسی مخملی می کند. 

 

منطقه رشد روبوستای ساحل عاج

رشد اولیه روبوستا شامل آفریقا  در منطقه ماهورمان و اندونزی کشت میشد. به ثمر رسیدن این دانه پنج سال طول میکشد تا به مرحله برداشت برسد ، وبعد از آن بیست سال طول میکشد به رشد خود ادامه دهد .

دانه ها در ارتفاع تقریبا 3000 تایی رشد میکنند در طی رشد این دانه بارندگی کافی باید صورت بگیرد تا خوب رشد کند . ساحل عاج آفریقا مرتبا بارندگی حتی تا سطح 3000 میلی متر می رسد  که این یک مشخصه عالی برای رشد این گیاه در این منطقه میباشد. 

قهوه روبوستا چیست

دانه های قهوه روبوستا  در کشورهایی مثل برزیل اتیوپی و کلمبیا وسواحل عاج آفریقا برداشت می شود. و 30 در صد قهوه جهان را دربر می گیرد.  کشوری که بیشترین تولید  روبوستا را دارد سواحل عاج آفریقاست که میتوان گفت سومین کشور در تولید قهوه روبوستا در سطح جهانی است . وبیشتر برای مقاصد جهانی تا مصرف مردمی این کشور کشت میشود. 

گیاه قهوه روبوستا در برابر آفت همچنین حشرات  و شرایط آب و هوایی شدید مقاوم است . طعمی تلخ وقوی و اسیدیته کمتر از عربیکا دارد .اغلب در ترکیب با نوشیدنیهای دیگر  واسپرسو استفاده میشود تا طعمی قوی وغلیظ تر ایجاد کند  دانه های قهوه روبوستا  به دلیل مقاوت بالایی که در برابر آفتها  و شرایط سخت آب و هوایی داشتند همچنین مقاومت در برابر زنگ زدگی  برگها به سرعت دارای محبوبیت بالایی شدند می توان گفت  از نمونه های سازگار میباشد. 

قهوه ساحل عاج بخاطر تلخی و بافت شنی اش معروف است. 90 در صد دانه تولید شده در ساحل عاج از نوع دانه های روبوستا ست. بنابراین در مقایسه با قهوه عربیکا  ارزانتر و همچنین تلختر است . دارای غلظت بالای کافیین و این سواحل 40 در صد فهوه روبوستای جهان را کشت میکند. 

 دارای طعمی تند است وانرژی بیشتری را به شما می دهد.  خرید قهوه کمی با قیمت بالا صورت میگیرد اما برای افرادی که از اسید کمی طبیعی قهوه یخی یا آسیاب شده  اسپرسو لذت میبرند مناسب است 

 

مخلوط روبوستا با ترکیبات مختلف

ترکیبات سنتی عربیکا _ روبوستا: ترکیبی کلاسیک کهطعم تند و دارای کافئین بالای دانه روبوستا را با طعم ملایم  ومعطر تر و نرمتر دانه های عربیکا را ترکیب مییکند و رایحه های  متعادل و مطبوع ایجاد میکند. 

ترکیب اسپرسو : بیشتر اسپرسوها با دانه های روبوستا ترکیب میشوند.تا طعمی قوی وغلیظ و همچنین کرم غلیظ تری بر روی شاتهای اسپرسو بدهند. 

ترکیب روست ایتالیایی که بو داده تر و تیره تر بوده الهام گرفته از فرهنگ سنتی قهوه ایتالیایی است. از ترکیب دانه های قهوه عربیکا و دانه های قهوه روبوستا میباشد. 

ترکیب برشته  فرانسوی : دانه های قهوه برشته شده ی تیره شده و ترکیبی از قهوه روبوستا و عربیکاست . همچنین طعمی دودی و غنی به همراه دارد. 

مخلوط موکا و جاوا: از ترکیب دانه های قهوه ی اسیدی با و شراب مانند با رنگهای خاکی و نوتهایی از طعم شکلاتی .

معرفی سایر قهوه های آفریقایی

قهوه تانزانیا

عطری با توتهای گلی در هوا پخش میکند . به دلیل طعم متوسط برشته آن و با ترکیبات و طعمهای  آناناس و نارگیل همراه است . عطر و بوی قهوه تانزانیا گاهی نوت  روستایی و شیرین طبیعت وحشی شرق آفریقا را دارد . سطح اسیدی قهوه تانزانیا کمتر از قهوه کنیا است و آسیاب شده آن عطر ملس شیرین بافتهای میوه سیب را ارائه میدهد. 

 قهوه هرار اتیوپی

این قهوه بصورت خشک فرآوری میشود و در ارتفاع 6300  تایی از سطح دریا  رشد میکند. عطر و طعم آن به گل یاس نزدیک است. قهوه هزار اتیوپی تند و معطر وتهیه شده از قهوه عربیکای فرآوری شدهخشک میباشد . بطور کلی این نوع قهوه از رتبه خوبی در طعم و عطر و بوی شرابی و میوه ای و گلدار ،همچنین روشن در فنجان برخوردار است.یک قهوه هرار خوب با پیچیدگی و رنگهای ادویه ای که شامل دارچین و مربای زغال اخته و زردآلو ، هل میتواند طعم تند با رنگهای ماندگار داشته باشد. 

 قهوه AA کنیا

طعم وعطری قوی دارد ، در ارتفاعات رشد میکند ، سطوح پیچیده ای از اسیدیته دارد با این حال طعمهای سبک را حفظ میکند و عطر وطعمی غنی دارد. این قهوه سال به سال رتبه برتر جهانی را از سازمان کنترل کیفیت جهانی قهوه دریافت میکند . دلیل آن بخاطر پروفیلهای رسیده و میوه دار است .همچنین خاک خوب و حاصلخیز و کشاورزان ماهر به کیفیت بالای این دانه  قهوه و محبوبیت آن کمک شایانی کرده است.

قهوه آفریقایی اوگاندا

پیچیدگی کمتر و بدنه سبک تر قهوه اوگاندا باعث شده که نسبت به قهوه کنیا و تانزانیا ، میوه ی کمتری داشته باشند . این قهوه در خانه تهیه میشود و حاوی طعمهای شیرین  و مرکباتی است قهوه ی خوب دم آوری شده نتهایی شبیه به اسیدیته  شرابی مطلوب  قهوه آافریقای شرقی  با طعم شیرین شکلاتی  با بافتی غنی را نشان میدهد. 

 

قهوه کانیانزا بوروندی

قهوه های بروندی کیفیتی بالا دارند با طعم لیمو و ادویه میخک ، شیرین با اشیدی روشن و مرکبات ،زغال اخته ،  ونت های وحشی . در ارتفاعات بالا رشد میکنند و دارای میوه ها ، گل ها و نت های عسلی هستند. دانه های  KIRIMIRO ، قهوه ای با طعم لیمو به علاقمندان آن ارائه می دهد. طعم شیرین و تمییز این قهوه به ویژگیهای دیگر آن و محبوبیت هر چه بیشتر ، افزوده است و آن را در رقابت با قهوه های محبوب دیگر وادار کرده است .

قهوه یرگاشف اتیوپی

یرگاشف در ارتفاعات 6600  از سطح دریا رشد می کند. طعم تند و با رنگی از شیرینی تکمیل می شود. دانه های قهوه یرگاشفه اتیوپی به خاطر  طعم شیرین و عطر با تعادل مناسب و اسیدیته شناخته شده است. همچنین دارای رایحه و نت تند و اغلب به عنوان یکی از با کیفیت ترین قهوه های عربیکا در جهان رتبه بندی می شود. تنها قهوه ای در جهان است که نت بلوبری را در خود جای داده است. کیفیت بالای و مرغوبیت بالای این نوع قهوه قیمت ممتازی را نیز به آن داده است و هزینه ای که مشتری برای آن میکند مقرون به صرفه است زیرا که رضایت مورد نیاز خود را تجربه خواهد کرد . این قهوه یکی از پرطرفدارین قهوه ها هنگام خرید قهوه است.

دوستداران قهوه موافق هستند که عطر و طعم یرگاشفه غیرقابل انکار است.

 قهوه ماداگاسکار 

قهوه برشته ماداگاسکار وقتی برشته میشود عطری به خود جذب میکند که طرفداران قهوه را ترغیب به نوشیدن بیشتر میکند. در طعمهای مختلف مثل برشته روشن ، برشته شهدی و روست متوسط تیره موجود است. 

قهوه عربیکا کامرون

 حاوی طعم غنی، تند و ملایم با رایحه های مطبوع همراه است  و در اطراف یونده  رشد می کند.  پس از برداشت دستچین گیلاس قهوه  و جداسازی آن ، تفاله  قهوه با خاک اطراف بوته های قهوه مخلوط می شود تا  خاک دارای مواد مغذی بیشتری برای محصولات بعدی باشد. 

دانه قهوه اوموجا 

رشد قهوه اوموجا در ارتفاعات جنگلی کنگو در ارتفاعات  1480 تا 2000 متر میباشد . کاشت این محصول توسط کشاورزان کوچکی صورت می گیرد که کاشت قهوه برای آنها حیاطی است وتنها درآمد با ثبات آنان میباشد . حتی زنان هم پایاپای مردان کشاورزی میکنند. میتوان گفت تعداد کشاورزانی که مشغول به این حرفه هستند 11600 نفر میباشد. 

این کشاورزان قهوه ای کاملا شسته شده و دارای گواهی نامه تجارت منصفانه و ارگانیک تولید می کنند.

 

خلاصه


یکی از بزرگترین تامین کنندگان دانه های قهوه در جهان دانه های قهوه ساحل عاج است. گاهی ممکن است مردم  دانه های روبوستا را خیلی قوی و تلخ بدانند، اما واقعیت اینجاست که قهوه های دیگر زمانی که به آنها عادت میکنید طعم ضعیف و ملایمی پیدا می کنند. ابتدا چندین مارک متفاوت را امتحان کنید تا نوشیدنی مورد دلخواه خود را که دوست دارید پیدا کنید و روستهای مختلف آنرا امتحان کنید تا  زمانیکه که رست مورد علاقه خود را پیدا کنید .با خرید انواع قهوه و تست کردن طعمهای آن در نهایت به قهوه ای دست پیدا کرده اید که میتوانید با خوردن آن لذت ببرید. 

 

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید ) عضویت یا ورود به حساب کاربری.
Rate this post:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

چاپ   ایمیل