فرهنگ قهوه در کشورها

 

عقیده بر این باور است که قهوه چیزی بالاتر از یک نوشیدنی میباشد یک اقتصاد یک هنر یک علم و یا یک فرهنگ . چه تازه کار و چه حرفه ای برای دم آوری قهوه همیشه باید اطلاعات جدیدی را هر روزه بیاموزید و در مورد قهوه و دم آوری آن اطلاعات جدیدی را کسب کنید.

همه یک دانه قهوه تیره رنگ را فقط میشناسند اما ممکن است گیاه واقعی قهوه را نشناسید. طبق گیاه شناسی دانه قهوه بیش از نظر جنس بیش از 500 و از نظر گونه 6000 گونه درختجه قهوه وجود دارد. در صنعت تجاری قهوه دو نوع قهوه وجود دارد قهوه عربیکا و قهوه روبوستا که هر دو بر حسب ذائقه افراد متفاوت میباشد. قهوه عربیکا از درختان قهوه اصلی در جامائیکا نشات گرفته و بیشترین تولید جهانی را دارد. قهوه عمده اصفهان با محصولات متنوعی از انواع قهوه میتواند کمکی برای انتخاب دقیقتر از قهوه تان باشد.

 

گلهای سفید روی درخت میوه

درختان قهوه برای برداشت دانه باکیفیت گاهی هرس می شوند اما در حدود 9 متر ارتفاع دارند. برگهای این درخت بصورت جفت روبروی هم قرار دارندو گیلاس قهوه در امتداد شاخه ها رشد میکند. تقریبا یک سال طول میکشد تا درخت قهوه شکوفه کند. حدود 5 سال هم طول میکشد تا میوه تولید کند و چیزی بین 7 تا 20 سال بیشترین بازدهی و همچنین میتواند تا 100 سال عمر کند . یک درخت قهوه سالانه میتواند 10 بوند گیلاس قهوه تولید کند .

قهوه و فرهنگ نوشیدن قهوه در کشورهای مختلف

همانطور که میدانید قهوه در دنیای امروزی جایگاه خاصی دارد خصوصا اینکه در شبکه سلامت و بهداشت هم به تازگی در سالهای اخیر جایگاهی را برای خود باز کرده است . نوشیدنیهای بسیاری در دنیا وجود دارند اما محبوبترین انواع نوشیدنی عبارتند از اسبرسو ، لاته یخی ، قهوه سیاه ، موکا ، آمریکانو ، کابوچینو سفید تخت و انئاع دیکر نوشیدنیهای قهوه هستند که با ترکیبات متنوعی مخلوط شده و سرو میشود.

اسبرسو: محبوبترین نوشیدنی قهوه اسبرسو میباشد که با عبور دادن آب در حال جوش از طریق دانه های ریز آسیاب شده که نوشیدنی غلیظ و شربت مانندحاصل میشود .بایه بسیاری از نوشیدنیهای کافی شابها در ایتالیا اسبرسو میباشد. این نوشیدنی بسیار قویتر از نوشیدنیهای دیگر قهوه میباشد.

لاته / لاته یخی : اسبرسویی که شیر بخار بز شده و یک کف شیر بر روی آن میباشد. این نوشیدنی در آمریکا نسبت به سایر نوشیدنیهای دیگر از محبوبیت خاصی برخوردار است. حاوی کف کمتر و برای کسانی که بالت های حساس دارند نرمتر وملایمتر است. این نوشیدنی را میتوان با شربتهای طعم دهنده ، طعم دار کرد.

قهوه سیاه : رایج ترین نوع نوشیدنی قهوه میباشد. محبوبیت این نوشیدنی به دلیل آسانی تهیه آن است . که به صورت قطره ای یا فرنچ برس و اغلب بدون افزودنی سرو میشود.

موکا : ترکیب قهوه وشکلات دو تا از بهترین نوشیدنیهای دنیا میباشد که به جای فوم، با شکلات وخامه شکل گرفته اند. بنابراین با هر جرعه میتوانید دو طعم دلچسب قهوه و شکلات را حس کنید. البته در هر کافی شابی میتوانید موکای مورد علاقه خود را دریافت کنید زیرا که بر حسب ذائقه خود میتوانید قهوه یا شکلات آن را زیادتر کنید.

آمریکانو : یکی دیگر از انواع نوشیدنی محبوب است که تهیه آن آسان و فقط یک اسبرسو است که آب داغ روی آن می چکد . در طول جنگ جهانی دوم باریستاهای اروبایی این نام را بر این نوشیدنی گذاشتند . آنها به اسبرسوی خود ترکیباتی اضافه میکردند که آمریکاییها دوست داشتند بس این نوشیدنی آمریکانو نام گرفت.

کابو چینو : نوعی نوشیدنی کلاسیک ایتالیایی است که از اسبرسوی شیر بخار بز و کف غلیظ در قسمتهای مساوی تهیه میشود. این نوشیدنی شبیه به کلاه های راهبان کابوچین بود به همین دلیل این نام را به خود گرفت. تهیه این نوشیدنی آسان است وبرای کسانیکه طرز تهیه قهوه اسبرسو را میداننددر منزل نیز میتوانند آن را تهیه کنند.

ماکیاتو: ماکیاتو در لغت به معنای خالدار است . این نوشیدنی اسبرسویی با باشیدن شیر است اما در بیشتر کافی شاب ها با مقداری شیر کف دار به جای شیر استفاده میشود. حتی چیزی شبیه به لاته به جای ماکیاتو روبرو می شوید.

کلد دم ، قهوه ایرلندی ، فرابه ، قهوه ویتنامی،آفوگاتو و دیگر نوشیدنیهای دلچسب دیگر هم وجود دارند که طرفداران خاص خود را دارند.

 

در اینجا به بررسی چند کشور برتر دنیا در فرهنگ و نوشیدن قهوه و خرید عمده قهوه و تاریخچه و.. برای آگاهی بیشتر شما می پردازیم.

 

 

فرهنگ سرو قهوه در برزیل


فرهنگ قهوه در برزیل منحصر به فرد است . حتی اگر یک قهوه خور حرفه ای نباشید احتمالا یکبار نوشیدن قهوه را تجربه کرده اید و لذت طعم آن را چشیده اید. برزیل بزرگترین تولید کننده قهوه در جهان است. و حدود یک سوم قهوه دنیا را به بازار تجارت جهانی قهوه به بازار عرضه می کند.

قهوه برزیلی ،صرفاً یک نوشیدنی صبح هنگام در برزیل نیست بلکه مردم در تمام طول روز از آن لذت می برند، حتی شب! قهوه بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ برزیل است .

رایج ترین نوع قهوه که هنگام سفر به برزیل با آن مواجه خواهید شد، قهوه ی کافزینو است که به معنای قهوه کوچک است. Cafezinho با دانه های قهوه آسیاب شده و آب جوش تهیه می شود و نهایتا در یک فنجان کوچک در دمای فوق العاده گرم سرو می شود.

کمی تلخ است به دلیل اینکه در ارتفاعات پایین تر کشت می شود. کافزینیو در ابتدا به صورت شیرین سرو می شد، زیرا باریستا قهوه و شکر را به آب جوش همزمان اضافه می کرد.

نوشیدنی هایی مثل لاته سرد و فراپوچینو در برزیل محبوبیت خاصی ندارند. اکثر مردم برزیلی قهوه خود را تا حد امکان ساده و بدون افزودنی ترجیح می دهند. قهوه شیری یکی دیگر از ترجیحات نوشیدنی قهوه محبوب در برزیل است.


نوشیدنی قهوه کافزینیو شبیه به یک اسپرسو ، حتی قوی تر میباشد. یک نوشیدنی کافزینیو از ویژگی های مهمان نوازی یک خانواده میزبان برزیلی است که به مهمانان خود ارائه می شود. فوق العاده شیرین ،ضخیم، قوی و به وسیله فیلتر پارچه ای مخصوص دم کرده میشود سپس سرو می شود، هرچند شکر در ابتدای دم آوری به عنوان بخشی از فرآیند دم کردن به دانه ههای قهوه اضافه می شود ولی این نوشیدنی معمولاً بدون شیر یا خامه نوشیده می‌شود، این یک کافئین خالص است که طرفداران بسیاری نیز دارد.

ویتنام | چگونگی مصرف قهوه در ویتنام

در ویتنام، قهوه بسیار شیرین و بسیار قوی سرو می شود. Ca Phe Da یکی دیگر از انواع نوشیدنی یخی است، قهوه از طریق فیلتر قطره ای فرانسوی در یک فنجان حاوی یخ ،مخلوط با شیر تغلیظ شده دم می شود. قهوه ویتنام قهوه ای بسیار دلچسب و دلنشین است. نحوه مصرف قهوه ویتنامی ها با مصرف قهوه های کشورهای دیگر متفاوت است، ویتنامی های محلی در هر زمانی از روز قهوه سرو میکنند. صبح یا شب فرقی ندارد در صورتیکه مردم کشور دیگر ترجیح میدهند قهوه شان را فقط در شروع روز سرو کنند.

محلی های ویتنام قهوه ملایم ، قوی و شیرین را ترجیح می دهند. اغلب مردمان آنها هنگام خواندن روزنامه، گوش دادن به موسیقی، کار و یا هنگام چت با دوستان از نوشیدن قهوه استفاده می کنند.

تاریخچه و فرهنگ مصرف قهوه در ویتنام

در سال 1857 یک دلال و مبلغ فرانسوی قهوه را به ویتنام آورد، اولین بار در استان های Ninh Binh، Thanh Hoa، Nghe An دانه های قهوه رشد کردند. بعداً آنها بهترین مکان را در ویتنام برای رشد گیاه قهوه یافتند. قهوه خاک قرمز در لام دونگ، داک لک، داک نونگ، پلیکو… در ارتفاعات مرکزی ویتنام مناطق رشد بهتر قهوه بودند.

در ابتدا قهوه برای طبقه برتر، افسران و برخی از افراد منتخب و شناخته شده رزرو می شد. بعداً وقتی قهوه به طور گسترده در این کشور گرمسیری تولید شد ، نوشیدنی محبوب در بین مردم محلی شناخته شد. دانه های اصلی که در ویتنام رشد می کنند عربیکا و روبوستا هستند. بسیاری از مارک های محلی محبوب وجود دارند که دلارهای زیادی را به اقتصاد ملی آورده اند

اکثر مردم محلی قهوه فیلتر شده Ca Phe Phin را به عنوان نوشیدنی قهوه خود ترجیح می دهند. آنها از فیلتر استفاده می کنند. ابتدا اجازه می دهند تا نیروی قهوه ، آب جوشیده را جذب کند، سپس آب جوش را رویدانه های قهوه آسیاب شده می ریزند و سپس صبر می کنند تا هر قطره ، و در فنجان آنها فیلتر شود. گوش دادن به چکیدن قهوه ، مورد علاقه قهوه خورهای محلی است. برای اینکه قهوه خود را دلچسب تر کنند، فنجان آن‌ها در کاسه آب جوش نگه داشته می‌شود تا اطمینان حاصل شود که از ابتدا تا زمان نوشیدن گرم است.

فرهنگ منحصر به فرد کلمبیایی ها در مصرف قهوه

آنطور که گفته شده کلمبیایی ها به کشور سنت ها و افتخار به نوشیدنی قهوه خود معروفند. تصور کلمبیا بدون قهوه اش بسیار دشوار است و چیزی بیش از یک نوشیدنی است. نوشیدن قهوه در صبح برای بسیاری از خانواده های کلمبیایی است . این نوشیدنی بسیاری از خانواده ها و دوستان را گرد هم می آوردو یکی از مهمترین محصولاتی است که منبع اساسی اقتصاد ملی /روستایی است.

قهوه کلمبیایی شبیه به هیچ قهوه دیگری در جهان نیست و آن را مدیون شرایط جغرافیا، آب و هوا یی و محیط منحصر به فرد این کشور است که توانسته طعم های بی نظیری با بالاترین کیفیت در دانه های قهوه خود تولید کند.

 

 

اتیوپی و محبوبیت قهوه و فرهنگ مصرف در اتیوپی


فرهنگ قهوه در اتیوپی زنده و قوی است، تا جایی که یک ضرب المثل محلی به عنوان "قهوه نان ماست" وجود دارد که این نشان می دهد که قهوه از نظر رژیم غذایی نقش اصلی را در این کشور ایفا می کند و سطح اهمیتی که به آن به عنوان منبع تغذیه داده می شود را نشان می دهد.

این کشور بیشتر به عنوان "محل تولد قهوه" معروف است و از قرن پانزدهم این کالا را صادر کرده است. امروزه، در میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان برتر قهوه در جهان میباشد. در اتیوپی 6 تا 10000 نوع قهوه وجود دارد. پرمصرف‌ترین نوع قهوه ، دانه های قهوه معطر عربیکا است که در مراسم‌های پیچیده قهوه از آن لذت می‌برند. دانه‌های قهوه قبل از آسیاب شدن در تابه روست می‌شوند، دم می‌شوند و برای خانواده و مهمانان سرو می‌شوند

اتیوپی زادگاه گیاه قهوه و فرهنگ قهوه در نظر گرفته شده است. امروزه بیش از 12 میلیون نفر در اتیوپی به کشت و برداشت قهوه مشغول هستند و قهوه هنوز هم بخش مرکزی فرهنگ اتیوپی است.

ترکیه

قهوه ترک در سرتاسر جهان معروف است. آنها قهوه را بطور سنتی در ایبریک یا چزوه، دیگ کوچک مسی یا برنجی دم آوری می کنند. آماده سازی قهوه ترک کمی متفاوت است. آنها شکر را در طول فرآیند دم کردن اضافه می کنند در ضمن هیچ خامه یا شیری اضافه نمیشود. قهوه با دانه های ریز آسیاب شده تهیه می شود .

لهستان

فرهنگ قهوه در لهستان قهوه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی هایی است که در جهان و نیز در لهستان مصرف می شود. در حوزه سلامت توجه زیادی به تأثیر قهوه بر سلامت انسان، به ویژه مصرف روزانه کافئین شده است. در مورد انتخاب‌ها و عادات مصرف‌کننده در رابطه با مصرف قهوه و روش دم‌آوری قهوه، روشهای متفاوتی وجود دارد.

در اینجا به توصیف ویژگی‌های مصرف‌کنندگان قهوه و تقسیم‌بندی آنها بر اساس انتخاب‌ها و عادات مصرف‌کننده نسبت به مصرف قهوه می پردازیم . مطالعه ای بر روی گروهی متشکل از 1500 پاسخ‌دهنده بزرگسال در لهستان که مصرف قهوه را گزارش کردند، انجام شد. اطلاعاتی در مورد انتخاب های مصرف کننده و عادات مربوط به مصرف قهوه، از جمله روش دم کردن، محل مصرف قهوه جمع آوری شد. با استفاده از تجزیه و تحلیل خوشه ای، سه گروه اصلی از مصرف کنندگان قهوه را شناسایی کردند. «قهوه‌نوش‌های خنثی»، «قهوه‌خوران خاص» و «قهوه‌نوش‌های غیر اختصاصی» .

 

قهوه |عادت های مصرف کننده در لهستان ، دم کردن قهوه

بسیاری از مطالعات بر روی اثرات قهوه بر بدن و سلامت، به ویژه خطر بیماری و مصرف روزانه کافئین همراه با قهوه تمرکز دارند. قهوه، جدای از طعم و عطر منحصر به فرد، حاوی کافئین و چندین آنتی اکسیدان از جمله اسید کلروژنیک، لیگنان،کاهوئول، کافسترول،ملانوئیدها و تریگونلین است که احتمالا در سطح سلولی اثر محافظتی از خود نشان می دهد. مصرف زیاد و طولانی مدت کافئین ( بیش از 6 الی 7 فنجان در روز ) ممکن است منجر به اعتیاد و بسیاری از علائم منفی در بدن شود.

قهوه یک نوشیدنی باکیفیت محسوب می شود. در ذهن مصرف کنندگان، مصرف قهوه بیشتر با لذت و تجربیات مثبت یکی می شود و با سبک زندگی و موقعیت اجتماعی ارتباط دارد.

در اقتصادهای غربی، تاکید زیادی بر موضوع توسعه پایدار و تجارت منصفانه است. در آسیا، رفتار و ترجیحات مصرف کنندگان قهوه در رابطه با مارک های متفاوت قهوه خانه یا مصرف محصولات قهوه است . عادات مصرف کننده مربوط به انتخاب روش های دم کردن قهوه نیز با پیشرفت تکنولوژی تغییر می یابد. مطالعات بر روی مصرف کنندگان اروپایی نشان داد که آنها از روش های متفاوتی برای تهیه قهوه استفاده می کنند. سوئیسی‌ها و پرتغالی‌ها و ایتالیایی ها از دستگاه‌های اسپرسوساز استفاده می‌کنند. آلمانی ها عمدتاً از قهوه سازهای فیلتر دار برای دم کردن قهوه استفاده می کنند.

یونان

هیچ چیز مانند یک قهوه سرد در یک روز داغ و آتشزا شما را سر حال نمیکند. و یونانی‌ها می‌دانندچه کنند. در سال 1975 فراپه ، به طور تصادفی توسط یکی از کارمندان نسکافه به نام دیمیتریس واکوندیوس اختراع شد . در سواحل مدیترانه یونان این قهوه بسیار محبوب است و با قهوه فوری سرد و مقدار زیادی شیر کف کرده تهیه می شود. می توانید قهوه اسکتو که قهوه ای بدون شکر ، متریو با مقداری شکریا گلیکو که 2 تا 4 قاشق غذاخوری شکر دارد را در یونان بیابید.

 

اتریش
اتریش به خاطر کافه های زیبا و کافی شاپ های دنج خود به ویژه در پایتخت، در سرتاسر جهان مشهور است. "فرهنگ قهوه خانه وین" حتی توسط یونسکو به عنوان نشانه ای از "میراث فرهنگی ناملموس" برای اتریش ثبت شده است. ملانژ واینر اساساً یک اسپرسوست که روی آن شیر بخارپز و کف قرار گرفته است. اگر احساس گرسنگی کردیدمیتوانید از خامه فرم گرفته و پودر کاکائو استفاده کنید تا طعم آن را تمام کند . همچنین خامه فرم گرفته قهوه زیر خامه را نیز عایق می کند و آن را گرم نگه می دارد.

ایرلند
قهوه ایرلندی، گرم‌کننده‌ی استخوان‌های بدن در زمستانی سرد وطاقت فرسا ، برای هر کسی که به‌دنبال قهوه‌ای با کیفیت است، مناسب است. این نوشیدنی توسط مردی به نام جوزف شریدان در سال 1942 کف شد ، که با قهوه داغ، ویسکی ایرلندی و خامه غلیظ تهیه می شد .

ایتالیا
ایتالیایی‌ها در مورد قهوه خود آفوگاتو جدی هستند و مطمئناً می‌دانند که چگونه قهوه شان را درست کنند. اما فراتر از کاپوچینو و لاته ، نوشیدنیهای ناب بیشتری برای کشف وجود دارد. در مورد مخلوط کردن قهوه ایتالیایی با یکی دیگر از خوراکی های معروف ایتالیایی، مثل ژلاتو که این ترکیب کلاسیک ایتالیایی شامل ریختن اسپرسو داغ روی یک پیمانه بستنی است. انواع مختلف ترکیبها شامل اضافه کردن یک شات لیکور به مخلوط نوشیدنیتان است، مانند آمارتو یا بیسرین.

 

چرا نوشیدن قهوه را دوست داریم

تصور دنیای بدون قهوه تا اندازه ای سخت است، به خصوص این که نوشیدن یک فنجان قهوه دست کم در یک روز یک فعالیت اجتماعی گسترده است.یک فنجان قهوه می تواند بهانه ای عالی برای ملاقات با دوستان، راهی ساده برای استراحت ازتلاش روزانه یا بهترین دارو هنگام آماده شدن برای امتحان یا فعالیتهای دلهره آور باشد.

قهوه در زندگی روزمره اکثر افراد ریشه دوانده است، چه چیزی در قهوه وجود دارد که باعث می شود افراد آن را تا این حد دوست داشته باشند؟ پخش قهوه اصفهان با داشتن تنوع در محصولات قهوه نوشیدن ان را دلچسب تر کرده است.

فرآوری قهوه | چگونگی تأثیر آن بر طعم قهوه


دو نوع اصلی قهوه وجود دارد: قهوه عربیکا و قهوه رووبوستا که 75٪ و 25٪ از تولید سراسر جهان را تشکیل می دهند.

قبل از اینکه به این مطلب بپردازیم که چرا مردم قهوه را دوست دارند، بیایید نگاهی دقیق‌تر به فرآیند یک دانه قهوه و مسیری که طی میکند تا به فنجان شما برسد را نگاهی بیندازیم، زیرا این فرآیند به شدت بر طعم و بوی قهوه تأثیر گذاشته واین همان چیزی است که ذائقه شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

قهوه با انواع توت های تازه به نام گیلاس قهوه شروع می شود این به این معنی نیست که قهوه نوعی گیلاس است.بلکه دانه قهوه را از پوست یا همان گیلاس جداسازی میکنند. در واقع فرآوری و سپس برشته و در نهایت دم می کنند.همه این شرایط تهیه دانه قهوه بر ترکیبات درون دانه‌های قهوه نیز تأثیر دارند و بر ویژگی‌های حسی نوشیدنی‌های قهوه تاثیر میگذارند.

درختان قهوه در مناطق گرمسیر رشد می کنندو منشأ آن در فلات اتیوپی میباشند، اما امروزه در سایر کشورهای آفریقایی، آمریکای جنوبی و آسیایی نیز رشد به سزایی داشته اند.

روشهای پردازش دانه های قهوه به دو صورت طبیعی و شسته شده انجام میشود. روش طبیعی بعد از بردئاشت گیلاس قهوه در آفتاب خشک میشود تخمیر و سپس با دستگاهی پوسته قرمز دانه ها از بین میرود ، خمیر گیری میشود و دانه ها آزاد می شود . این فرآیند زمان بیشتری می برد همچنین تلاش بیشتر ولی نوت های شیرین وآبدار ایجاد می کند.

در فرآیند شستشو بعد از برداشت گیلاس قهوه پالپ زدایی و بعد شسته می شوند و در آفتاب خشک می شوند .طعم این نوع دانه های قهوه سبکتر از دانه های قهوه فرآوری شده به روش طبیعی است. نوت های میوه ای دارد ، اسیدیته کمتری دارد به دلیل اینکه لوبیاها آبکشی میشوند.

همگی شرایط گفته شده در طعم قهوه تان تاثیر خواهند داشت و بر اساس ذائقه تان و انتخاب در نوع قهوه تان شما میتوانید از نوشیدن قهوه تان لذت ببرید. تنها کار یکه باید بکنید این است که در خرید قهوه خود طبق ذائقه تان دقت بیشتری به عمل بیاورید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید ) عضویت یا ورود به حساب کاربری.
Rate this post:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

چاپ   ایمیل